skip to Main Content

Registry dlužníků jsou speciální databáze, které obsahují informace o vašich dluzích po splatnosti nebo i před splatností. Mohou se v nich nacházet také pozitivní informace. Na ty se však při sjednání úvěru neklade příliš velký důraz. V praxi se tedy setkáme s pozitivními nebo s pozitivně-negativními registry. Po prověření záznamů v registrech má poskytovatel půjčky jasno v tom, s jakým žadatelem jedná. Ne všichni ale služeb těchto registrů využívají, někteří kladou důraz spíše na aktuální bonitu klienta.

Jak fungují registry dlužníků

Registry dlouhodobě schraňují informace o dlužnících. Jelikož jsou u nás v republice celkem čtyři registry dlužníků, jejich uživatelé si data vzájemně vyměňují. To znamená, že vaše banka se o případném záznamu dozví, i když nebude přímo souviset s neuhrazenou půjčkou, ale třeba jen s nezaplacenou fakturou za telefon, což je značně problematické. I pokud tedy víte, že máte svou úvěrovou historii v pořádku, mohlo se stát, že jste zapomněli uhradit úplně jiný typ závazku a právě kvůli tomu půjčku nedostanete.

Jakmile máte záznam v registru dlužníků, jedná se o velký problém. I když svůj původní dluh vyřešíte, registr záznam stále obsahuje a snižuje vaši bonitu. V mnoha bankách za těchto podmínek vůbec nemá smysl žádat o půjčku, protože je jasné, že se svou žádostí neuspějete. V takovém případě se vyplatí požádat o půjčku u soukromé finanční společnosti, která k záznamům v registrech nepřihlíží a zároveň se pokusit o vymazání záznamu. To však neproběhne hned, jelikož na výmaz jsou stanoveny lhůty. Některé záznamy se mohou samy časem odstranit.

Jaké registry dlužníků využívají poskytovatelé půjček v Čechách?

U nás v Čechách se můžete setkat s Centrálním registrem úvěrů, spravovaným Českou národní bankou. Dále zde funguje Bankovní registr klientských informací, Nebankovní registr klientských informací a zájmové sdružení právnických osob Solus.

Back To Top